22 maja w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbędzie się „Międzynarodowe seminarium eksperckie na temat rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i Europie”, organizowane pod Patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE i współfinansowane w ramach projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja PS jako odpowiedź na wyzwania społeczne”.
Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem MRPiPS oraz przedstawicieli sektora ekonomii społecznej: Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej.
Seminarium będzie okazją do zaprezentowania polskiego modelu wsparcia ekonomii społecznej oraz do dyskusji o instrumentach takich jak preferencje podatkowe, społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne czy narzędzia finansowe – w kontekście doświadczeń krajów UE. Spotkanie podkreśla znaczenie ekonomii społecznej jako narzędzia aktywnej polityki społecznej i elementu europejskiej agendy.
W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. trzy panele dyskusyjne:
Panel 1 – Zamówienia publiczne
Dyskusja o społecznych klauzulach w zamówieniach publicznych, ich potencjale i barierach stosowania w Polsce i UE, na przykładzie m.in. Czech jako dobrych praktyk.
Panel 2 – VAT w działalności podmiotów ekonomii społecznej
Rozmowa o możliwościach zmian w prawie podatkowym dla PES/PS, w tym przykładach obniżonych stawek VAT i ich wpływie na działalność społeczną w Polsce i Europie.
Panel 3 – Instrumenty finansowania ekonomii społecznej
Analiza dostępnych mechanizmów finansowania dla przedsiębiorstw społecznych oraz dyskusja o potrzebie budowy ekosystemu wspierającego rozwój sektora, w tym potencjalnego funduszu dedykowanego PS w Polsce.
Program wydarzenia dostępny jest poniżej.