Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

Ubodzy dostaną wsparcie prawne w gminie

W dniu 29 września 2014 r. w dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł pn. „Ubodzy dostaną wsparcie prawne w gminie”. Przedstawione są w nich plany Ministerstwa Sprawiedliwości dot. poradnictwa prawnego.

Wg nich minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk chce stworzyć system bezpłatnego poradnictwa. Ma on być oparty na ośrodkach pomocy społecznej. Na porady będą mogli liczyć podopieczni ośrodków pomocy społecznej, a porad będą udzielali prawnicy wybrani w drodze konkursu. Resort sprawiedliwości będzie szukał środków na ten cel. Według wyliczeń na stworzenie punktów pomocy prawnej potrzeba 200 mln zł.

Podobne deklaracje składali też poprzednicy ministra sprawiedliwości. Do tej pory żadnej z nich nie udało się wprowadzić w życie. Poprzednicy ministra nie dysponowali jednak przekrojowymi badaniami dotyczącymi bezpłatnego poradnictwa, a nowy minister, jeżeli zechce, może po nie sięgnąć. Chodzi o zieloną księgę przygotowaną w Kancelarii Prezydenta. MPiPS dysponuje natomiast wynikami badań zebranymi w ramach projektu systemowego pt. Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce,. Realizowany on jest wspólnie z partnerami: Instytutem Spraw Publicznych, Instytutem Prawa i Społeczeństwa, Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz Związkiem Biur Porad Obywatelskich. W ramach projektu wypracowane zostały modelowe rozwiązania w zakresie nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

Poniżej link do części artykułu:

http://prawo.rp.pl/artykul/1144746-Ubodzy-dostana-wsparcie-prawne-w-gminie.html

Data utworzenia: 2015-05-07 11:10:52

Tagi:

Polecamy