Karta Reprezentacji Pozarządowych Organizacji Ekologicznych w ciałach dialogu społecznego
Zgodnie z obowiązującą ordynacją, kandydacia do komitetów monitorujących ubiegający się o mandat z zakresu ochrony środowiska mogą w formularzu zgłoszeniowym oświadczyć, iż zgadzają się z postulatami tego dokumentu. Zachęcamy do zapoznania się z treścią Karty.
Karta Reprezentacji Pozarządowych Organizacji Ekologicznych w ciałach dialogu społecznego.
Zmiana Ordynacji Wyborczej
Dnia 6 października 2014 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego podjęła uchwałę nr 86 w sprawie zmiany ordynacji wyborczej, określającej zasady wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków komitetów monitorujących krajowe i regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020. Zgodnie z przyjętą uchwałą, traci moc ordynacja wyborcza określająca zasady wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków komitetów monitorujących krajowe i regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020, satnowiąca załącznik nr 1 do uchwały nr 83.
Zmiany wprowadzone do ordynacji dotyczą przede wszystkim:
Uchwała nr 86 wraz z załącznikami dostępna poniżej
załącznik nr 1 Formularz zgłoszeniowy
Dnia 9 września 2014 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego podjęła uchwałę nr 83 w sprawie ordynacji wyborczej określającej zasady wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków komitetów monitorujących krajowe i regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020.
Przyjęty dokument dostępny poniżej
załącznik nr 1 Formularz zgłoszeniowy
załącznik nr 2 Karta do głosowania
Informacje dla kandydatów oraz organizacji zgłaszających kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących programy operacyjne 2014-2020
I. Prawa wyborcze (Rozdział 2 Ordynacji)
Czynne prawo wyborcze przysługuje:
- organizacji pozarządowej, której siedziba znajduje się na terytorium RP.
- organizacji pozarządowej, której siedziba znajduje się na terenie województwa objętego regionalnym programem operacyjnym,
- wpisanemu do KRS, nieposiadającemu osobowości prawnej oddziałowi terenowemu organizacji pozarządowej, o ile siedziba oddziału terenowego mieści się na terenie województwa objętego regionalnym programem operacyjnym – w przypadku organizacji pozarządowej, której siedziba znajduje się poza terenem województwa.
Bierne prawo wyborcze przysługuje:
- kandydatom zgłoszonym przez organizacje pozarządowe, których siedziba znajduje się na terytorium RP.
- kandydatom zgłoszonym przez organizację pozarządową, której siedziba znajduje się na terenie województwa objętego regionalnym programem operacyjnym
- kandydatom zgłoszonym przez nieposiadający osobowości prawnej oddział terenowy organizacji pozarządowej, o ile siedziba oddziału terenowego mieści się na terenie województwa objętego regionalnym programem operacyjnym – w przypadku organizacji pozarządowej, której siedziba znajduje się poza terenem województwa.
Nieposiadający osobowości prawnej oddział terenowy organizacji pozarządowej, którego dane nie są dostępne w KRS powinien przesłać zeskanowany dokument zawierający informacje na temat osób upoważnionych do jego reprezentacji.
II. Zgłaszanie kandydatów (Rozdział 5 Ordynacji)
Organizacja pozarządowa zgłasza kandydata na członka oraz zastępcę członka Komitetu Monitorującego za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Przewidziano wspólny formularz zgłoszeniowy dla członka oraz zastępcy członka KM.
W formularzu zgłoszeniowym:
Uzupełniony formularz zgłoszeniowy powinien zostać zeskanowany i przesłany na wskazany w ogłoszeniu adres poczty elektronicznej.
Kandydat na członka oraz zastępcę członka KM musi uzyskać poparcie co najmniej 10 organizacji pozarządowych, którym przysługuje czynne prawo wyborcze do danego komitetu lub co najmniej jednej federacji.
ZGŁASZANIE PROTESTÓW
Po zakończeniu weryfikacji otrzymanych zgłoszeń Komisja Wyborcza zamieści na stronie internetowej oficjalną listę zgłoszonych kandydatów. Do opublikowanej listy możliwe będzie zgłaszanie protestów wyborczych drogą elektroniczną na wskazany adres poczty elektronicznej. Czas na zgłaszanie protestów wynosi 7 dni od dnia opublikowania listy zgłoszonych kandydatów.
Termin na zgłaszanie kandydatów wynosi 14 dni od dnia jego ogłoszenia.
III. Głosowanie (Rozdział 6 Ordynacji)
Głosowanie odbywa się poprzez pobranie, wypełnienie, podpisanie, zeskanowanie i przesłanie karty do głosowania na wskazany adres.
Kartę do głosowania wypełnia organizacja pozarządowa. Kartę do głosowania powinny podpisać osoby upoważnione do reprezentowania organizacji pozarządowej.
Podmioty biorące udział w głosowaniu, których dane nie są dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym, zobowiązane są do przesłania, wraz z formularzem zgłoszeniowym, zeskanowanego dokumentu potwierdzającego osobowość prawną, zawierającego informacje na temat: sposobu reprezentacji, osób upoważnionych do reprezentowania, nazwy i siedziby.
ZGŁASZANIE PROSTESTÓW
Po zakończeniu weryfikacji otrzymanych kart do głosowania Komisja Wyborcza opublikuje na stronie internetowej ogłoszenie o wynikach głosowania z informacją o możliwości wniesienia protestu. Protesty wyborcze można zgłaszać drogą elektroniczną na wskazany w ogłoszeniu adres poczty elektronicznej. Czas na zgłaszanie protestów wynosi 7 dni od dnia publikacji ogłoszenia o wynikach głosowania.
Z uwagi na ograniczony czas przewidziany na przeprowadzenie procedury wyborów, Komisja Wyborcza nie będzie weryfikowała wszystkich kart do głosowania pod kątem zgodności danych organizacji pozarządowej z rejestrem a jedynie te, co do których zostaną zgłoszone protesty. Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do zgłaszania protestów.
Głosowanie trwa 14 dni od dnia jego ogłoszenia.
IV. Wyniki wyborów (Rozdział 7 Ordynacji)
Po rozpatrzeniu protestów dotyczących głosowania (nie później niż 7 dni od zakończenia terminu przewidzianego na zgłaszanie protestów), Komisja Wyborcza na stronie internetowej opublikuje ostateczne ogłoszenie o wynikach wyborów.