Poradnictwo obywatelskie nad Tamizą

Polskie Biura Porad Obywatelskich obecnie są w najtrudniejszej sytuacji, od lat 90., gdy idea poradnictwa została przeszczepiona z Wielkiej Brytanii. Brak współpracy ze strony samorządów i administracji rządowej oraz pomijanie poradnictwa w konkursach grantowych doprowadziło do zamknięcia kilkunastu biur. Tymczasem w Wielkiej Brytanii Biura Porad Obywatelskich są głównym partnerem urzędów w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Każdy milion funtów przeznaczony na bezpłatną pomoc prawną pozwala zaoszczędzić 6 milionów funtów publicznych wydatków. Z takiego założenia wychodzą rządzący w Wielkiej Brytanii i dlatego od ponad pół wieku korzystają ze wsparcia sieci Biur Porad Obywatelskich.

W Anglii i Walii działa 3400 biur prowadzonych przez 360 organizacji. Jedną z nich jest londyńskie Southwark Citizens Advice Bureaux (SCAB), które prowadzi biura – w dzielnicach Bermondsey i Peckham.

Biura Porad Obywatelskich są ważnym partnerem brytyjskiej administracji samorządowej i rządowej, szczególnie w tak ważnym i trudnym czasie jak trwająca właśnie największa od 1945 roku reforma systemu opieki społecznej. Oprócz poradnictwa ważną częścią pracy biur jest tzw. social policy, czyli analizowanie zmian społecznych i wytyczanie kierunków polityki w tym obszarze.

Kilka miesięcy temu doradcy zaobserwowali nagły wzrost liczby osób, którym zawieszono lub zabrano świadczenia socjalne. Jest to jeden z efektów reformy i polityki brytyjskiego rządu, zmierzającej do ograniczenia dostępu do zasiłków w celu zmuszenia ludzi do pracy. Biura porad monitorują skutki tej polityki i przedstawiają w formie raportów urzędnikom na szczeblu samorządowym i rządowym.

– W ramach social policy powstała mapa wszystkich działających w dzielnicy zakładów bukmacherskich, punktów udzielających pożyczek i lombardów – informuje Sally Causer, koordynatorka Social Policy w SCAB. – Mapa stała się przedmiotem analizy z władzami dzielnicy problemu gwałtownego rozwoju firm, które przyczyniają się do wzrostu zadłużenia mieszkańców. Urząd zaczął dzięki temu planować zmianę polityki wynajmu lokali użytkowych.

Każde Biuro Porad Obywatelskich jest częścią tworzonych lokalnie systemów wsparcia dla obywateli. W ich skład zależnie od miasta wchodzą organizacje pozarządowe i najważniejsze instytucje państwowe lub samorządowe, a często także kancelarie prawne, instytucje finansowe i firmy. SCAB należy do Southwark Legal Advice Network. Sieć tworzy kilka kancelarii prawnych, organizacje takie jak Southwark Refugee Project, Multi Lingual Community Rights Shop i Afro Asian Advisory Service oraz wydział urzędu dzielnicy odpowiedzialny za sprawy społeczne (Southwark Council Community Engagement Department). Celem sieci jest zwiększenie dostępu do bezpłatnego wsparcia osób ze środowisk zagrożonych marginalizacją, a także stworzenie systemu szkolenia doradców.

Cały artykuł dostępny pod adresem http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/890834.html

Oprac. ZBPO

Data utworzenia: 2015-05-07 14:03:01