Celem głównym projektu „Wzmocnienie mechanizmów współpracy finansowej administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi jako realizatorami zadań publicznych” było opracowanie i upowszechnienie wśród gmin i powiatów oraz organizacji pozarządowych (NGO) praktycznego podejścia do wdrażania współpracy finansowej poprzez zastosowanie takich instrumentów jak regranting, pożyczki, poręczenia i gwarancje, inicjatywa lokalna, dotacje inwestycyjne czy tryb małych zleceń.
Cele szczegółowe:
Projekt był realizowany w okresie styczeń 2014 r. – listopad 2015 r. w partnerstwie – liderem był Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a partnerem Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL) oraz Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK). Cele, które przyświecały Partnerstwu zostały realizowane poprzez następujące zadania:
1. Dobre praktyki współpracy finansowej pomiędzy JST i NGO
W pierwszym etapie zadania została przeprowadzona kwerenda istniejących dobrych praktyk w zakresie współpracy finansowej pomiędzy JST i NGO. Następnie przeprowadzono analizę sytuacji prawno-instytucjonalnej z uwzględnieniem dotychczasowego orzecznictwa oraz interpretacji prawa stosowanych przez Ministerstwo Finansów oraz Regionalne Izby Obrachunkowe w tym zakresie. W ramach zadania także została zaprojektowana interaktywna mapa dobrych praktyk współpracy JST z NGO (mapa), mająca na celu promowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie. W kolejnym etapie zadania opracowano wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące stosowania i wykorzystywania konkretnych mechanizmów (instrumentów) współpracy finansowej w sposób zgodny z obowiązującym prawem oraz umożliwiający sprawne udzielanie wsparcia dla sektora pozarządowego oraz zawierających informacje jak przygotować się do ich wdrożenia.
2. Zwiększenie kompetencji pracowników JST i NGO
W ramach zadania przeszkolono 960 przedstawicieli JST oraz NGO w zakresie stosowania różnych instrumentów współpracy finansowej.
Tematyka szkoleń obejmowała dla każdego instrumentu:
3. Wdrożenie instrumentów współpracy finansowej
W ramach projektu eksperci MSAP UEK oraz FRDL zapewnili wsparcie dla wybranych 20 gmin i/lub powiatów w zakresie wdrożenia wybranych instrumentów współpracy finansowej (wśród takich instrumentów jak: regranting, pożyczki, poręczenia i gwarancje, inicjatywa lokalna, dotacje inwestycyjne czy tryb małych zleceń).
Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami opracowanymi w ramach projektu (dot. m.in. wdrażania instrumentów współpracy finansowej JST i NGO, a także propozycjami w zakresie systemu finansowania działalności NGO w Polsce) [PUBLIKACJE], a także innymi dokumentami wypracowanymi na etapie wdrożeń realizowanych w projekcie [PRODUKTY].
Projekt był realizowany w ramach priorytetu 5.4.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.