Nowe rozwiązania w ustawie o zatrudnieniu socjalnym – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Z dniem 15 lutego 2022 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 218), które mają na celu m.in. poprawę sytuacji uczestników centrów i klubów integracji społecznej, a także ułatwienie funkcjonowania podmiotów zatrudnienia socjalnego.
W związku z tym, że zmieniają się zasady wypłaty świadczenia integracyjnego, a także jego wysokość, a przepisy w tym zakresie wchodzą w życie z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2022 r., Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej przygotował materiał mający ułatwić stosowanie nowych rozwiązań.
Przekazujemy Państwu pierwszą część opracowania. Na bieżąco zamieszczane będą kolejne zagadnienia.
najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Zatrudnienie socjalne zostało uregulowane ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1828, z 2018 r. poz. 650). Przepisy ustawy stosuje się w szczególności do:
którzy podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.