Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

Marcin Waszak: warto wiedzieć, że w Polsce istnieje bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie

- Podstawowym problemem jest to, że ludzie nie wiedzą, że mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i gdzie mogą ich oczekiwać – mówił w Popołudniu RDC Marcin Waszak z Instytutu Spraw Publicznych. – Zaledwie 25 procent osób kojarzy Biura Porad Obywatelskich, a jedynie 11 procent Kliniki Prawa jako miejsca, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy – zaznaczał.

Instytut Spraw Publicznych zrobił pierwsze w Polsce badania, kto w Polsce świadczy bezpłatne poradnictwo prawne. Trwały one rok – mówił na Marcin Waszak:

- Wynika z nich, że takie poradnictwo świadczą bardzo różne podmioty, w bardzo różnym zakresie i w bardzo różnych dziedzinach. Można je podzielić na instytucje publiczne i niepubliczne. Wśród publicznych mamy Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Tam zwykle zgłaszają się osoby, które mają trudną sytuacje materialną. Jest też cały, niedoceniany moim zdaniem, trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe, które w miarę potrzeb i środków jakie dostają z różnych źródeł, są w stanie taką działalność prowadzić.

O tym, gdzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w Popołudniu RDC

Warto na pewno powiedzieć o dwóch sieciach, które rozwinęły się w Polsce: o Biurach Porad Obywatelskich i Klinikach Prawa – informował gość RDC:

- One chyba w najbardziej kompleksowy sposób świadczą taką pomoc. Biuro Porad Obywatelskich to organizacja pozarządowa, w której możemy nie tylko spodziewać się pomocy czysto prawnej. Przychodzimy do prawnika, pytamy o konkretny paragraf, przepis i on tłumaczy nam, czy to jest tak, czy inaczej. Chodzi tam także o wsparcie emocjonalne oraz pomoc w nakierowaniu klienta ws. tego, co on tak naprawdę chce. Często z potrzebą takiej pomocy zgłaszają się ludzie, którzy są po jakichś dramatach np. przemoc w rodzinie.

Polacy przychodzący do Biura Porad Obywatelskich najczęściej zgłaszają z problemami rodzinnymi, dotyczącymi ubezpieczeń oraz zabezpieczenia społecznego np. w sprawie pisma z ZUS-u, których nie rozumieją – mówił Marcin Waszak.

Można też skorzystać z pomocy Klinik Prawa.

- Klinika Prawa to działająca, zazwyczaj przy uniwersytecie, komórka, w której praktykują studenci. To element edukacji studentów prawa. Na bazie osób, które przychodzą do nich z różnymi problemami prawnymi uczą się, ale jednocześnie nad nimi jest też  nadzór merytoryczny. To odbywa się z korzyścią dla obu stron – tłumaczył Marcin Waszak.

Trzeba sobie uświadomić, że ludzie nie wiedzą, że istnieje takie poradnictwo oraz gdzie można z niego skorzystać:

-  Polacy są świadomi, że taką pomoc uzyskają w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Boją się jednak, bo jest przecież powszechna opinia, że jak ktoś idzie do OPS -u to źle mu się wiedzie,  lepiej więc tam się nie pokazywać.  Jeśli jednak chodzi o Biura Porad Obywatelskich, czy Kliniki Prawa, to one są bardzo słabo kojarzone – podkreślał gość RDC.

Zaledwie 25 procent osób kojarzy Biura Porad Obywatelskich, a jedynie 11 procent Kliniki Prawa jako miejsca, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy – dodał.

Źródło: http://www.rdc.pl/informacje/marcin-waszak-warto-wiedziec-ze-w-polsce-istnieje-bezplatne-poradnictwo-prawne-i-obywatelskie-posluchaj/

Data utworzenia: 2015-05-11 09:12:22

Tagi:

Polecamy