Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

Jak popularyzować wiedzę na temat bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego?

Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat najnowszej ekspertyzy Instytutu Spraw Publicznych „Medialny obraz poradnictwa prawnego i obywatelskiego oraz możliwość popularyzacji tej formy pomocy”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 8 października o godzinie 10:30 w T-Barze przy ulicy Szpitalnej 5 w Warszawie.

Udzielają setek bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich rocznie, doradzają jak poruszać się w gąszczu przepisów, objaśniają skomplikowane procedury i pomagają wypełniać dokumenty i formularze. I choć same napotykają bariery związane ze swoją działalnością to podmioty świadczące bezpłatne porady prawne i obywatelskie pozostają potencjalnie dostępne dla każdego Polaka.

Badania Instytutu Spraw Publicznych wskazują, że wiedza na temat możliwości skorzystania z poradnictwa w Polsce jest niewielka. W razie potrzeby, Polacy o to, gdzie zasięgnąć porady prawnej pytają krewnych i znajomych, mając ograniczoną świadomość istnienia nieodpłatnego i jednocześnie profesjonalnego wsparcia.

Dlaczego tak jest? Czy temat poradnictwa prawnego i obywatelskiego nie potrafi przebić się do mediów? A może to podmioty prowadzące bezpłatne poradnictwo nie potrafią skutecznie informować społeczeństwa o swojej działalności? Jaki obraz poradnictwa prawnego i obywatelskiego wyłania się z doniesień prasowych? Czy kąciki porad prawnych prowadzone na łamach prasy to wystarczająca forma, żeby ożywić zainteresowanie Polaków korzystaniem z takiej pomocy? Dlaczego pisma kobiece powinny odgrywać szczególną rolę w popularyzowaniu wiedzy o poradnictwie prawnym i obywatelskim?

Podczas wtorkowego spotkania porozmawiamy o tym, jak docierać do obywateli z informacją o możliwości korzystania z bezpłatnych porad, a w szczególności zastanowimy się nad tym, co zrobić, żeby temat poradnictwa prawnego i obywatelskiego był bardziej medialny.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy:

Prof. Beatę Łaciak, członka zarządu Instytutu Spraw Publicznych, która jest autorką naszej najnowszej ekspertyzy „Medialny obraz poradnictwa prawnego i obywatelskiego oraz możliwość popularyzacji tej formy pomocy”.

Joannę Staręgę-Piasek – byłą wiceminister pracy i polityki społecznej, działaczkę społeczną, dzięki której doszło do realizacji "Głębokiej wody" - serialu telewizyjnego poruszającego tematykę pomocy społecznej.

Grażynę Leśniak – dziennikarkę Dziennika Gazety Prawnej, która opowie w jaki sposób porusza się temat poradnictwa na łamach prasy.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Schimanek, ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Spotkanie jest częścią projektu systemowego wspófinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”. Projekt jest realizowany przez Instytut Spraw Publicznych w partnerstwie z Instytutem Prawa i Społeczeństwa, Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związkiem Biur Porad Obywatelskich oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, liderem projektu.

Zgłoszenia:
media@isp.org.pl

Data utworzenia: 2015-05-05 15:55:09

Tagi:

Polecamy