Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

ERW 2011 - aktualne wydarzenia

 W celu wzmocnienia systemowego podejścia do wolontariatu opracowana została Długofalowa polityka rozwoju wolontariatu w Polsce, zawierająca wytyczne i rekomendacje, mające być uwzględniane w planowaniu polityk publicznych w następnych latach.

Poniżej projekt domumentu przekazany do konsultacji międzyresortowych.

 

Pobierz dokument


W dniach 1-14 września 2011 r. na płycie głównej przy wejściu do Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej ustawiony zostanie Pawilon ERW 2011.

W zwiazku z jego pobytem w Polsce poszukujemy osoby, która zostanie Rzecznikiem Prasowym Tour.

W załączniku ogłoszenie zawierajace zakres obowiązków i wymagania dla Kandydatów.

Pobierz treść ogłoszenia


 

W sekcji Biblioteki Pożytku Publicznego do lektury i pobrania 2 broszury:

O czym każdy wolontariusz wiedzieć powinien

O czym należy wiedzieć angażując wolontariusza


2011.03.09

 

Czym jest współczesny wolontariat?

Czy Internet przysłuży się rozwojowi społeczeństwa zaangażowanego i pomagającego?

Czy Polacy rzeczywiście mobilizują się jedynie w obliczu wielkiej tragedii czy też, na co dzień wspierają potrzebujących?

Nad tymi oraz wieloma innymi pytaniami wraz z zaproszonymi gośćmi Fundacja Rozwoju Wolontariatu będzie się zastanawiać podczas debaty, która odbędzie się 27 stycznia 2011 roku o godz. 11.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Wśród zaproszonych znakomitych gości są p. Henryk Wujec - Doradca Prezydenta RP ds. społecznych, p. Aleksandra Krugły z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także p. Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, p. Dariusz Pietrowski z Centrum Wolontariatu, p. Kuba Wygnański z Instytutu Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, p. Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii oraz p. Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Debata będzie niepowtarzalną okazją do wymiany poglądów oraz nawiązania relacji pomiędzy uczestnikami służących zarówno rozpowszechnieniu idei i koncepcji wolontariatu, jak również budowania wspólnoty ludzi świadomych, zaangażowanych i odpowiedzialnych społecznie.

OBEJRZYJ FILMIK Z ZAPROSZENIEM >>>8 stycznia 2011r. Budapeszt

Dnia 8 stycznia 2011r. w Europejskim Centrum w Budapeszcie miała miejsce inauguracja obchodów Europejskiego Roku Propagującego Aktywność Obywatelską 2011. Pierwsze spotkanie na szczeblu europejskim dotyczyło określenia wpływu działalności wolontariackiej na gospodarkę, społeczeństwo oraz jednostkę. Dyskusje na powyższy temat poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Viviane Reding, Komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej, która przedstawiła założenia Europejskiego Roku Wolontariatu, podkreślając nie tylko płynące z niego korzyści społeczne, ale także znaczenie z punktu widzenia osobistego i zawodowego rozwoju wolontariuszy. Zwróciła również uwagę na bariery prawne w rozwoju wolontariatu w wielu krajach członkowskich. Następnie wystąpił Tibor Navracsics, wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Rządu Węgierskiego, który zwrócił uwagę na fakt, że wolontariat jako postawa obywatelska i demokracja jako ustój są ze sobą nierozerwalnie związane. W tym kontekście wspomniał o postawie Węgrów i Polaków, których łączy nie tylko tegoroczne sąsiedztwo Prezydencji, ale także historia walki o wolność i wystąpienia przeciw systemom niedemokratycznym.

   

Konferencja właściwa została podzielona na dwie sesje. Tematem przewodnim sesji pierwszej był brak narzędzia statystycznego, umożliwiającego porównanie poziomu działalności wolontariackiej w Europie, kwestia wypracowania podstawowych definicji oraz ram prawnych wolontariatu. Profesor Lester Salamon w swoim wystąpieniu podkreślił problem braku porównywalnych statystyk oraz zaproponował wprowadzenie innowacyjnego narzędzia ILO Manual on the Measurement of Volunteer Work, opracowanego przez Uniwersytet Johna Hopkinsa. Druga sesja tematyczna dotyczyła transparentności oraz jakości umiejętności zdobywanych w ramach działalności wolontariackiej. Przedstawione zostały praktyczne przykłady rozpoznawana i korzystania z wyjątkowych umiejętności wolontariuszy oraz wyposażania wolontariuszy w  nowe, cenne umiejętności.

  

8 stycznia 2011 r. również grupa EYV 2011 Alliance rozpoczęła cykl sześciu spotkań mających na celu wypracowanie rekomendacji w ramach poszczególnych grup tematycznych. Wyniki pracy zespołu zostaną zaprezentowane podczas konferencji zamykającej obchody Europejskiego Roku Wolontariatu w grudniu 2011 w Warszawie.

tekst: Anna Panasiuk

zdjęcia: Marta Żołędowska 


Polecamy