Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

Dla kogo bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie?

Polacy mają możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich, jednak o tym nie wiedzą. O to, gdzie zgłosić się po bezpłatne porady prawne najczęściej pytają swoich znajomych, czy krewnych.

Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że wiedza Polaków na temat bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich jest niewielka.

- Dowiedzieliśmy się, że 78 proc. Polaków deklaruje, że nie ma problemów prawnych i dlatego z nich nie korzystają. Z kolei 19 proc. twierdzi, że ma takie problemy i w ciągu ostatnich 5 lat skorzystało z takich porad. Jednak z bezpłatnych porad prawnych skorzystało trzy czwarte z nich. Pytanie czy korzystamy, czy tego nie robimy jest otwarte. Jest takie przypuszczenie, że ci, którzy deklarują, że nie mają problemów prawnych są osobami, które nie zdają sobie sprawy, że ich problem wiąże się z prawem – wyjaśniła Agata Winiarska, ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Wiele problemów z życia codziennego można przełożyć na problem prawny. Przykładowo pogryzienie przez psa nie dotyczy tylko medycyny, ale też prawa. Drogą prawną możemy również rozwiązać problem z administracją, rachunkami, czy głośnymi sąsiadami.

- Poradnictwo prawne i obywatelskie ma dużo szerszy zakres, a droga niekoniecznie od razu prowadzi do sądu. Jest dużo więcej możliwości rozwiązania problemu. Taką pomocą zajmują się organizacje pozarządowe, Biura Porad Obywatelskich, których w Polsce jest obecnie około 30, czy tzw. kliniki prawa, czyli studenckie poradnie prawne. Do takich organizacji należy też Federacja Konsumentów – poinformował Gość PR24.

PR24/Anna Szpakowska

Źródło: http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/950808,Dla-kogo-bezplatne-poradnictwo-prawne-i-obywatelskie

Data utworzenia: 2015-05-11 09:13:57

Tagi:

Polecamy