Bezpłatne porady prawne dzięki Unii

Czy w Polsce uda się stworzyć kompleksowy system bezpłatnego poradnictwa prawnego? Jest na to szansa. Do 2014 ze środków unijnych przeznaczonych zostanie na ten cel osiem milionów złotych.

Instytut Spraw Publicznych wraz z zainteresowanymi organizacjami, zbada jakie są realne potrzeby obywateli dotyczące poradnictwa prawnego, oceni potencjał instytucji, które mogłyby tworzyć taki system, a następnie wypracuje model, który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach.

– Bez takiej wiedzy wszystkie podejmowane przez rząd działania będą trafiały jak kulą w płot. W tej chwili nie mamy uporządkowanej wiedzy dotyczącej poradnictwa prawnego i obywatelskiego, nie wiemy, jaka jest jakość istniejącej infrastruktury świadczącej porady prawne, nie znamy też realnych potrzeb Polaków. Bez rozpoznania sytuacji, tworzenie jakiegokolwiek systemu to będą działania po omacku – mówi Marcin Waszak, koordynator badań w Instytucie Spraw Publicznych.

Dyskusja o bezpłatnym poradnictwie prawnym zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych odbyła się 25 czerwca (poniedziałek) w Warszawie.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/bezplatne-porady-prawne-dzieki-unii,34575.html

Data utworzenia: 2015-05-11 08:47:53