Bezpłatna pomoc prawna w Polsce

Czy pomoc prawna w Polsce jest dostępna tylko dla wybranych? O tym, gdzie należy szukać wsparcia, jeśli nie stać nas na usługi prawnika, w PR24 informował Marcin Waszak z Instytutu Spraw Publicznych.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych, z problemem prawnym zetknęło się aż 23% społeczeństwa. Tymczasem większość Polaków wie, jakie prawa im przysługują. Zdaniem Marcina Waszaka wynika to z niskiej kultury prawnej związanej z brakiem zaangażowania w sprawy publiczne.

- W życiu każdego zdarzają się sytuacje, które wymagają znajomości prawa i umiejętności poruszania się w gąszczu instytucji. Dlatego tak ważna jest edukacja prawna – zarówno w szkołach, jak i za pośrednictwem instytucji pożytku publicznego.

Po pomoc prawną Polacy najczęściej zgłaszają się do kancelarii prawnych. Jednak osoby, których nie stać na odpłatną pomoc, mogą skorzystać ze wsparcia licznych organizacji pożytku publicznego i stowarzyszeń oraz instytucji publicznych.

- Darmowe poradnictwo prawne prężnie się rozwija. Polacy mogą korzystać z pomocy rzecznika praw konsumentów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, biur porad obywatelskich i klinik prawa na uniwersytetach. Często mówi się, że bezpłatna pomoc prawna jest niższej jakości, ale z naszych badań wynika, że to nieprawda. Z większością spraw bez trudu poradzi sobie każdy prawnik, bez względu na renomę kancelarii – wyjaśnił Marcin Waszak.

IPS dąży do wprowadzania bezpłatnej, powszechnej pomocy prawnej, na wzór większości krajów Unii Europejskiej. Niestety, istniejące bariery finansowe uniemożliwiają wprowadzenie takiego rozwiązania:

- Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń finansowych, ale należy zwrócić uwagę na potencjalne korzyści takiego systemu. W dłuższej perspektywie czasowej darmowe poradnictwo mogłoby zwiększyć zaufanie do instytucji publicznych i poprawić świadomość prawną Polaków – podsumował gość PR24.

PR24/MM

Źródło: http://www.polskieradio.pl/130/2286/Artykul/841231,Bezplatna-pomoc-prawna-w-Polsce

Data utworzenia: 2015-05-11 08:54:45