Pozytek.gov.pl - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego

  • Zmień rozmiar czcionki
  • Drukuj

Co nowego?

Przegląd projektów ustaw dotyczących PPIO

03.12.2012

Zachęcamy do lektury zestawienia dotychczasowych projektów ustaw regulujących dostęp do nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

Rozważania ekonomisty i próba operacjonalizacji

26.11.2012

Prezentujemy propozycję konstrukcji modelu ekonomicznego szacującego zapotrzebowanie na nieodpłatne porady prawne i obywatelskie. W tekście zawarte są propozycje odpowiednich działań i rekomendacje, celem których jest stworzenie modelu poradnictwa opartego na rzeczywistej wielkości zapotrzebowania na bezpłatną pomoc prawną i obywatelską.

Nieodpłatna pomoc prawna - przegląd badań...

21.11.2012

Miło nam zaprezentować przegląd badań i materiałów z zakresu ekonomicznej analizy prawa skupiających się na nieodpłatnej pomocy prawnej. Opracowanie stanowi próbę prezentacji stanu literatury z zakresu ekonomicznej analizy prawa (EAP) dotyczącej poradnictwa prawnego.

Drugie spotkanie Grupy Roboczej PPIO

20.11.2012

19 listopada 2012 r. W siedzibie INPRIS po raz drugi odbyło się spotkanie Grupy Roboczej.

Przegląd literatury na temat dostępności i korzystania z pomocy prawnej

19.11.2012

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem przedstawiający stan wiedzy na temat dostępu obywateli do pomocy prawnej w świetle polskiej i zagranicznej literatury naukowej. Można sądzić, że wiedza taka ma istotne znaczenie dla projektowania przyszłego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej w Polsce, i to z kilku przyczyn.

Mechanizm świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej

16.11.2012

W listopadzie Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych przygotowała trzeci z serii artykułów poruszających kwestie poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Realizację tego zadania powierzono niekwestionowanemu znawcy problematyki ? doktorowi Przemysławowi Mijal.

Porady prawne w Polsce: sugestie wynikające z praktyki międzynarodowej

12.11.2012

Opracowanie "Porady prawne w Polsce: sugestie wynikające z praktyki międzynarodowej" przygotowane przez ekspertów współpracujących z Haskim Instytutem Internacjonalizacji Prawa oraz z Instytutem Interdyscyplinarnych Studiów Prawa Cywilnego i Systemów Rozwiązywania Sporów w Tilburgu ? prof. Mauritsa Barendrechta, dra. Martina Gramatikova oraz Corry van Zeeland, zawiera prezentację ogólnych międzynarodowych tendencji w zakresie zapewniania nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej, ze szczególnym uwzględnie

Opracowanie definicji poradnictwa prawnego...

09.11.2012

W listopadzie zapoznaliśmy się z wynikami badań raportu dot. osób korzystających i niekorzystających z porad prawnych i obywatelskich.

ISP podsumowuje badania

05.11.2012

Październik i listopad to okres intensywnych prac nad przygotowywaniem raportów cząstkowych z trzech rodzajów badań: podmiotów świadczących poradnictwo, osób indywidualnych korzystających i niekorzystających z poradnictwa oraz otoczenia poradnictwa. Na zlecenie ISP zostało przeprowadzone także osobne badanie punktów obsługi interesantów w sądach.

Standardy w poradnictwie prawnym i obywatelskim

05.11.2012

Opracowanie dotyczy standardów świadczenia nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rozważania na temat standardów w poradnictwie prawnym i obywatelskim obejmują definicję "standardów" oraz kwestię różnic wrozumieniu tego pojęcia przez pracowników poszczególnych sektorów lub instytucji.

Tagi:

Polecamy